روش‌هایی برای ارتباط عمیق‌تر پدران و نوزادان

 

ارتباط با یک نوزاد به‌ویژه برای پدران بسیار سخت است چون با وجود اینکه از به دنیا آمدن و بودن او خوشحال هستند، نمی‌دانند چطور با او ارتباط برقرار کنند تا بچه به آنها هم به اندازه مادران واکنش نشان دهد. به همین دلیل ما در گفتگو با نیلوفر ابراهیمی، کارشناس مامایی، درباره ارتباط پدران با نوزادان پرسیدیم و روش‌هایی را در این گزارش آورده‌ایم تا پدران بتوانند پیوندشان را با بچه‌های نورسیده‌شان عمیق‌تر کنند.
کودکتان را به شکل گهواره نگه دارید
هنگامی که مادر به بچه شیر می‌دهد، او را با نوازش به سینه‌ی خود می‌چسباند و نمای کامل نوزاد را در چشمان مادر، می‌توان دید. پس وقتی شما با شیشه به او شیر می‌دهید، باید مطمئن شوید که او را در همان موقعیت نگه داشته‌اید و بگذارید کوچولویتان به شما زُل بزند.
شیفت شب داشته باشید!
اگر شما در طول روز در خانه نیستید تا به دردسر‌های نوزادتان برسید،‌شب هنگام، زمانی که او گریه می‌کند به یک «امداد شب» تبدیل شوید و فورا بفهمید چرا گریه می‌کند. این کار به شما و نوزادتان یک فرصتِ تنهاییِ گرانبها می‌دهد و همچنین مادر شانس این را پیدا می‌کند که کمی بیشتر بخوابد. البته مطمئن شوید که مادر برای تغذیه‌ی آخر شب بچه چند بطری شیر در یخچال گذاشته باشد.
اشک‌هایش را تسکین دهید
ممکن است برای برگرداندن بچه‌ی گریان به بغل مادرش وسوسه شوید اما سعی کنید با پاک کردن اشک‌های نوزاد،‌او را آرام کنید (البته به غیر از زمانی که گرسنه است). برایش آواز بخوانید،‌کمی او را در اطراف بچرخانید، به آرامی تکانش دهید و یا پستانکش را برای مکیدن پیدا کنید. به او بفهمانید که مادر تنها کسی نیست که می‌تواند نیاز‌هایش را برطرف کند.

شکلک‌های بامزه در بیاورید!
شما قطعا می‌توانید پدر شوخ و خنده‌داری باشید. پس با یک شکلک بامزه که نوزادتان را به لبخند و تب و تاب می‌اندازد، شروع کنید. همان‌طور که فرزندتان بزرگتر می‌شود می‌توانید بازی‌های سرگرم‌کننده‌ای مانند دالی موشه را امتحان کنید.
او را به پیاده‌روی ببرید
بچه‌ها عاشق هوای تازه‌اند، پس آغوشی‌تان را بردارید و برای قدم زدن در همان اطراف راهی شوید. می‌توانید به جای آغوشی از کَریِر هم استفاده کنید. این وسیله بچه‌را در طول پیاده‌روی نزدیک به شما نگه می‌دارد. حتما برای نوزادتان کرم ضد‌آفتاب بزنید و در صورتی که آن بیرون کمی خنک باشد می‌توانید مقدار استفاده از این کرم را کم کنید.
ماساژ کودک را امتحان کنید
نوزادان به لمس کردن جواب می‌دهند و یک راه ساده برای تسکین دادن و آرام کردن آنها ماساژ کودک است. زمانی که نوزاد ساکت و خوشحال است (شما نمی‌توانید این روش را روی بچه‌های پر سر و صدا امتحان کنید)، ۱۰ تا ۱۵ دقیقه به آرامی پا‌ها، شکم، بازو‌ها و گردنش را بمالید.
برای بازی با او وقت مخصوص بگذارید
هر شب زمان مخصوصی را برای بازی با فرزند کوچک‌تان بگذارید و اجازه دهید این زمان به بخشی از برنامه‌ی روزانه و روتین او تبدیل شود. بنابر‌این وقتی شما از سر کار به خانه بر‌می‌گردید، او منتظر آن زمان مخصوص است.
عوض کردن پوشک را به عهده بگیرید
شما ممکن است عوض کردن پوشک را فقط وظیفه‌ی مادر بدانید اما باید بدانید که عوض کردن پوشک بچه زمانی برای ارتباط بیشتر با او است، حتی اگر این کار کمی بدبو باشد. شما باید با نوزادتان صحبت کنید و صدا‌های بامزه و عجیب دربیاورید تا پوشکش را عوض کنید.

وقت تمیزکاری!
نوزادتان را در آغوشی با بند محکمی ببندید و در حالی که کار‌های خانگی روزمره مانند جاروبرقی زدن را انجام می‌دهید، او را در خانه بگردانید. علاوه بر آن مادر‌ها عاشق دو چیز هستند: ارتباط نوزاد با پدرش و کمک به تمیز کردن خانه.
حواستان به بیمار شدن نوزاد باشد
وقتی فرزندتان بیمار می‌شود،‌این خیلی مهم است که او را تقویت کنید. بنابر‌این یک روز را تعطیل کنید و با بچه در خانه بمانید. سعی کنید برای معاینه و چک‌آپ هم به دکتر مراجعه کنید و از او درباره‌چگونگی رشد و نمو نوزاد بپرسید.
بخشی از برنامه ی خواب او باشید
یک برنامه زمانی مناسب برای خواب منظم، به خواب خوب نوزاد در طول شب کمک می‌کند که بسیار مهم است. بخشی از برنامه‌های روزانه که شما می‌خواهید در آن نقشی داشته باشید، انتخاب کنید، مانند زمان حمام بردن. این کار کمک می‌کند تا بچه بفهمد زمانی که پدر می‌گوید زمان حمام رسیده، هرچه زودتر و قبل از خواب، آن کار انجام می‌شود.

آتلیه عکاسی فام، آتلیه عکاسی تخصصی کودک، نوزاد و بارداری

برگرفته از نی نی سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.