۱۰ ماده مقوی که هر کودکی نیاز دارد

برای اینکه بچه‌ها به خوبی رشد کنند باید بسیاری از مواد مغذی مورد نیاز بدنشان تامین شود. در زیر فهرستی از این مواد مغذی را برایتان آورده‌ایم:
کلسیم: باعث استحکام استخوان‌ها و دندان‌ها می‌شود، عملکرد اعصاب و کارکرد ماهیچه‌ها را بهتر می‌کند،‌به لخته شدن خون و همچنین تبدیل مواد‌غذایی به انرژی در بدن کمک می‌کند.
اسید‌های چرب ضروری (EFAs): به ساخت سلول‌ها کمک می‌کند، سیستم عصبی را تنظیم می‌کند، سیستم قلبی- عروقی را تقویت می‌کند، باعث ایمنی بدن می‌شود،‌برای جذب مواد‌غذایی به بدن کمک می‌کند، برای عملکرد سالم مغز و بینایی ضروری است.
آهن: در ساختن هموگلوبین (اکسیژنی که رنگدانه قرمز را در خون حمل می‌کند) و میوگلوبین (رنگدانه‌ای که اکسیژن را در عضلات ذخیره می‌کند) اهمیت دارد. کمبود آهن ممکن است باعث کم‌خونی و به دنبال آن منجر به خستگی، ضعف و تحریک‌پذیری شود.
منیزیم: استخوان‌ها را قوی نگه می‌دارد و باعث ثبات ریتم قلب می‌شود، از سیستم ایمنی حمایت می‌کند و به حفظ عضله و کارکرد عصبی کمک می‌کند
پتاسیم: به همراه سدیم تعادل آب بدن را کنترل کرده و به حفظ فشار خون کمک می‌کنند. در کارکرد ماهیچه و ریتم قلبی همکاری می‌کند و در سال‌های بعد خطر ابتلا به سنگ کلیه و پوکی استخوان را کاهش می‌دهد.
ویتامین A: نقش مهمی در بینایی و رشد استخوان‌ها دارد، به محافطت از بدن در برابر عفونت‌ها‌کمک می‌کند، سلامت و رشد سلول‌ها و بافت‌های بدن از جمله مو،‌ناخن‌ها و پوست را افزایش می‌دهد.


ویتامین C: به فرم گرفتن و ترمیم سلول‌های قرمز خون، استخوان‌ها و بافت‌ها کمک می‌کند،‌به حفظ سلامتی لثه‌های کودکتان کمک می‌کند، عروق خونی را تقویت می‌کند، کبودی‌ها را به حداقل می‌رساند، در بهبود یافتن موثر است، سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند و عفونت‌ها به صورت کهیر بروز می‌دهد. همچنین به جذب آهن بدن از غذا‌های سرشار از آهن کمک می‌کند.
ویتامین D: به جذب مواد معدنی بدن مانند کلسیم کمک می‌کند و باعث استحکام دندان‌ها و استخوان‌ها  می‌شود. برای رسیدن به رشد بالقوه و تراکم استخوان ضروری است.  همچنین به عنوان یک هورمون در سیستم ایمنی و سلامتی، تولید انسولین و تنظیم رشد سلولی نقش دارد.
ویتامین E: تولید رادیکال‌های آزاد در بدن را که می‌توانند به سلول‌ها آسیب بزنند، محدود می‌کند. برای ایمنی، ترمیم DNA و دیگر فرایند‌ای سوخت و ساز با اهمیت است.
روی: مورد نیاز بیشتر از ۷۰ آنزیم است که به گوارش و سوخت و ساز کمک می‌کند و برای رشد و نمو ضروری است.

 

برگرفته از نی نی سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.